História

História FIA Trophy For Historic Regularity Rallies na Slovensku

Slovakia Rallye Tatry je zaradená do seriálu FIA Trophy for Historic Regularity Rallies (Európska trofej v rally pravidelnosti historických vozidiel). Je najstaršou motoristickou súťažou na Slovensku a jedným z najznámejších rally podujatím v Strednej Európe. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1969.

V auguste 1969 sa zrodila prvá tatranská rally, na ktorej štartovalo 15 posádok.Súčasťou majstrovstiev Československa sa táto súťaž stala pri jej druhom pokračovaní. Piaty ročník Rallye Tatry bol už malým medzníkom v jej ďalšej histórii, pretože ozdobou štartovej listiny bol poľský pretekár Zasada, štartujúci s manželkou na Porsche Carrera. Veľmi sľubný bol rok 1979, keď po prvý raz prišiel pod Tatry zástupca FIA Wulf Biebinger z Nemecka a jeho verdikt znel: trať i organizácia spĺňa predpoklady na majstrovstvá Európy. To bol úvodný impulz k ére „veľkých“ Tatier, aj keď po prvý raz sa toto podujatie išlo ako Majstrovstvá Európy až v roku 1982. Spočiatku bola súťaž zaradená do seriálu Alpe Adria Cup a neskôr sa zápolilo aj o body do Mitropa Cup. Medzi známymi posádkami nechýbali mená ako Mattig, Haugland, Ceccato …Už od počiatkov tatranskej rally môžeme registrovať mená ako Hubáček – Rieger (Renault Alpine), manželia Zasadovci, Lundström a ďalší. V roku 1976 tu po prvý raz štartoval Johny Haugland, postupne sa začali objavovať Křeček, Kvaizar, Trajbold, Pech, štartovné pole obohatili Taliani Ceccato, Corradin, Poliak Bublewicz. Od roku 1997, keď sa Tatry stali opäť súčasťou seriálu Majstrovstiev Európy, sa čoraz viac objavovali aj poľskí jazdci ako Kuzaj, Kuchar a ďalší.

Samotná účasť na legendárnej Slovakia Rallye Tatry je vysokou prestížou a prípadný úspech má medzi širokou motoristickou verejnosťou vysokú pridanú hodnotu.

Tešíme sa, že predstavitelia FIA dali popradským organizátorom dôveru a poverili nás usporiadaním FIA Trophy for Historic Regularity Rallies.

Víťazi minulých ročníkov

Scroll to top