Pod Tatrami opäť významné európske preteky Regularity

Ako samostatná súťaž sa pod Tatrami uskutoční v rámci tradičnej popradskej rally v termíne 26. – 29. mája podujatie vysokého rangu s názvom FIA Európska trofej v rally pravidelnosti historických automobilov (FIA Trophy for Historic Regularity Rally) – 3. SLOVAKIA RALLYE TATRY REGULARITY 2022. Predstavitelia Medzinárodnej automobilovej federácie FIA dali slovenským organizátorom z AOS klub Poprad znovu dôveru a poverili ich usporiadaním kvalifikačných pretekov.

Slovakia Rallye Tatry sú najstaršou motoristickou súťažou na Slovensku a jedným z najznámejších rally podujatí. Prvýkrát sa uskutočnili v roku 1969 a koncom mája v Poprade privítame účastníkov už 49. ročníka. Po minuloročnej premiére sa opäť uskutoční kvalifikačné podujatie FIA Európska trofej v rally pravidelnosti historických automobilov (FIA THRR).  Ďalšími súťažami sú FIA CEZ majstrovstvá v rally pravidelnosti historických automobilov   (CEZ PHA – FIA CEZ) a Slovenská trofej v rally pravidelnosti historických automobilov (STRHP). „Ide o samostatnú súťaž jazdy pravidelnosti s vlastnými pravidlami na otvorených tratiach a v rámci štandardnej premávky za dodržania maximálnej rýchlosti za hodinu. Pre fanúšikov motorizmu upresníme, že ide o priateľské stretnutie jazdcov, pričom vozidlá nemusia mať ochranný rám, posádka kombinézu a prilbu. Zaujímavosťou je, že súťažiaci dostávajú itinerár krátko pred samotným štartom,“ ozrejmil Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ rally.

Pre súťažné posádky v rally pravidelnosti historických vozidiel je pripravená dvojetapová súťaž s dĺžkou trate 520 kilometrov, obsahuje 12 RS v celkovej dĺžke 273 km rozdelená do dvoch sekcií. Trať, ako aj časové a prejazdové kontroly, sú zapísané v itinerári, ktorý posádkam poskytuje všetky informácie, potrebné na správne absolvovanie trate. „Tieto úseky sú z podstatnej časti totožné s rýchlostnými skúškami v slovenskom „majstráku“. Rozdiel je v tom, že v jazde pravidelnosti nevyhráva ten, kto bude najrýchlejší. Zvíťazí posádka, ktorá sa najviac priblíži času vopred určenom organizátorom,“ dodal Hanzeli.

Technické preberanie vozidiel sa uskutoční v piatok 27. mája v priestoroch AUTONOVA – priemyselný areál Východ v Poprade. V rovnaký deň, večer od 20:15 h, prebehne v priestoroch riaditeľstva rozprava jazdcov. Štart 1. etapy je v sobotu o 12.52 h na štartovnej rampe pred OC Forum na námestí Sv. Egídia v Poprade. Cieľ úvodnej etapy, po absolvovaní mestského okruhu, je o 20:23 h v servisnej zóne umiestnenej na letisku Poprad-Tatry. Druhá etapa je na programe v nedeľu o 9:51 h. Cieľ súťaže, s udeľovaním cien, bude o 17. h na cieľovej rampe pred popradským OC Forum.

Zvláštne ustanovenia, prihlášku a v ďalších dňoch aj časový harmonogram nájdete na webovej stránke www.slovakiaregularity.sk. Ako vôbec prvá posádka sa prihlásila zmiešaná dvojica zo Slovenska v zložení Alexandra Tabačková, Roman Brodzák na vozidle Škoda 105 L. „Tento rok predbežne evidujeme väčší záujem súťažiacich ako v minulom roku. Máme určité signály, že k nám mieria posádky zo Švajčiarska a ďalších štátov. Všetky radi pod vrcholmi Tatier privítame,“ upresnil Peter Oravec, predseda organizátora súťaže AOS klub Poprad.

V predminulom roku bol zavedený nový formát FIA Trophy pre historické rally pravidelnosti. V tomto formáte ide o identifikáciu národných pretekov, ktoré sú uznané ako kvalifikačné. Vo finálovom kole, v termíne 2. – 4. decembra na Ostbelgien Classic, bude udelená FIA Trophy. Do Belgicka postúpia posádky, ktoré budú štartovať aspoň na jedných kvalifikačných pretekoch a skončia v prvej tretine výsledkovej listiny. V kalendári najdeme spolu 15 postupových kôl. Okrem slovenskej súťaže budú kvalifikačné kola aj v Belgicku, Taliansku, Poľsku, Českej republike, Grécku, Dánsku, Fínsku, Rakúsku, Holandsku a Španielsku.

Samotná účasť na legendárnej Slovakia Rallye Tatry je veľkou prestížou a prípadný úspech má medzi širokou motoristickou verejnosťou vysokú pridanú hodnotu. Popradských organizátorov teší, že predstavitelia FIA im dali dôveru a poverili ich usporiadaním FIA Trophy for Historic Regularity Rally.

Ďalší spravodajský servis v rámci 49. Rallye Tatry Slovakia 2022 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

V Poprade 29. apríla 2022

Roman ORDELT   tlačový tajomník

49. Slovakia Rallye Tatry 2022

Scroll to top